1427BCGPG21 | Hammond Manufacturing Enclosures | KGA Enclosures Ltd
1427BCGPG21 | Hammond Manufacturing Enclosures | KGA Enclosures Ltd
Buy 1427BCGPG21 - 1427BCG Series - Hammond Manufacturing Enclosures - Competitive Pricing - Fast Delivery Times - Purchase 1427BCGPG21 from KGA Enclosures Ltd.
| 1+ |
£10.43 |
| 5+ |
£10.07 |
| 10+ |
£9.60 |
| 25+ |
£9.39 |
| 50+ |
£9.08 |
| 100+ |
£8.97 |
| 250+ |
£8.87 |
| 500+ |
£8.77 |
| 1000+ |
£8.71 |
| 2500+ |
£8.61 |
| 10.43 In Stock |
Please Note: VAT IS NOT INCLUDED |
1427BCGPG21 | 1427BCG Series | Hammond Manufacturing Enclosures | KGA Enclosures Ltd
| Part No |
1427BCGPG21 |
| GTIN UPC EAN |
623980781327 |
| Series | 1427BCG |
|---|
| Colour | Natural Finish |
|---|
| Material | Nickel Plated Brass |
|---|
| Thread Size | PG21 |
|---|
| Mounting Hole Diameter | 29mm |
|---|
| Wire Diameter Min | 13mm |
|---|
| Wire Diameter Max | 18mm |
|---|
| Outer Length | 24mm |
|---|
| Inner Thread Length | 7mm |
|---|
| Contents | Individual |
|---|
| IP Rating | IP68 |
| Technical Drawings | pdf stp |
| RoHS Compliant |
Yes |
| REACH Compliant |
Yes |
| Share Me - 1427BCGPG21 |
 |
1427BCGPG21 | Hammond Manufacturing Enclosures | Enclosures - Racks - Transformers - Components